З’явилися повідомлення від різних посольств, які закликають своїх громадян, якщо вони перебувають на території Росії і Білорусі, терміново залишити ці країни

Але посольства закликали виїжджати ще від 2020 року. Після початку війни ще раз прозвучали ці заклики і зараз повторно. Це пов’язано зі хвилею репресій, які відбуваються: арешти кожного дня, затримують людей на вулиці без жодних на це причин.

Це також пов’язано з закриттям прикордонних переходів. Польща кілька днів тому закрила переходи у Гродненській області, планує закривати й інші. Можливість закриття переходів розглядає також Литва. У якийсь момент просто не буде можливості виїжджати з Білорусі, вони роблять із Білорусі концтабір. Для Лукашенка це досить вигідно — максимально ізолювати Білорусь, аби білоруси не могли виїжджати. Іноземці, які зараз там знаходяться, просто опиняться в пастці: якщо зараз не виїхати, потім такої можливості може не з’явитися.

Маховик репресій так розкрутився, що зараз будь-яка зупинка чи уповільнення цих репресій призведе до краху режиму. Він це розуміє, тому що навіть якщо він звільнить десятьох людей, це сприйматиметься оточенням Лукашенка як його слабкість.

Будь-яка поступка зараз сприйматиметься як те, що Лукашенко здається, відступає, капітулює. Тому він сам став заручником своєї власної політики і не може зараз зупинити репресії. Ясно, що коли ці КДБшники, спецслужби пересаджають усю інтелігенцію, артистів і політичних активістів, вони почнуть саджати одне одного. І тоді це призведе до краху.

Ми вже зараз спостерігаємо, як саджають дітей губернаторів, чиновників, КДБшників за надуманими причинами. І вони дуже незадоволені. Коли це вибухне, ми точно сказати не можемо. Але виглядає, що ситуація дуже крихка і заяви Лукашенка контраверсійні. Наприклад: він обіцяв велику конференцію з медіа і скасував її з невідомих причин.

Постійно щось змінюється. Він постійно змінює військовий апарат, керівництво. Тому говорити, що він стійко тримається, я би не став. Я думаю, що там усе склеєне скотчем і клеєм, і в будь-який момент це може розвалитися. Але він спробує грати таку гру, що все під контролем, хоча ми знаємо, що це не так.

Не можна дозволити Лукашенку втекти від відповідальності. Ми вважаємо, що він повинен опинитися перед трибуналом разом із Путіним за всі воєнні злочини Путіна, за весь терор проти білорусів, за Гостомель, за Бучу, за Ірпінь, тому що Лукашенко несе таку ж відповідальність.

Так, він буде намагатися якось маніпулювати, почне кричати, що він завжди був за Україну, боровся як міг, чинив спротив Путіну.

До речі, цей наратив, що Лукашенко чинить опір Путіну, закидається насамперед лукашенківськими пропагандистами, аби його відбілити, відгородити від відповідальності. Але нам треба завжди повертати: він такий же злочинець, як і путінський режим. У Лукашенка не залишилося союзників.

Так, він спробує якось домовлятись із українською владою, тому він і говорив про цей пакт про ненапад. Можливо, він контактує з кимось із українських державних чиновників. Він намагатиметься в Європі знайти якихось потенційних дурнів, які будуть захищати Лукашенка, адвокатувати на його підтримку, мовляв, треба відтягувати Лукашенка від Росії.

Та це не матиме масової підтримки. Після 2020 року він стовідсотково і назавжди втратив цю легітимність. Зараз він продовжує хвилю терору, що вибачити, забути все, що він зробив, просто неможливо.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.